Zaznacz stronę

W naszym domu wyróżnia się kilka rodzajów pomieszczeń, z czego każdy z nich ma inną funkcję. W przypadku pokoju dla nastolatka jest ich kilka. Przede wszystkim pomieszczenie to powinno odpowiadać zmieniającym się potrzebom naszego dziecka. A co to oznacza? Łączą w sobie sypialnię, miejsce do rozrywki, relaksu i nauki. Co więcej, muszą odpowiadać jego zainteresowaniom oraz sprostać gustom. A jak to zrobić?

Jak zaaranżować pokój dla nastolatka? Podziel ją na strefy!

Ciężko jest określić, jaki powinien być idealny pokój dla nastolatka. Tak naprawdę najlepiej usiąść z dzieckiem i zaplanować wszystko – od kolorów, przez meble, aż po dodatki. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy kierować się ogólnie przyjętym schematem, który mówi o podziale pokoju dla nastolatka na trzy strefy. Czym one się od siebie różnią oraz na czym polega ich urządzanie?

Strefa do nauki

Służy ona przede wszystkim do zapewnienia komfortowych warunków do nauki. Powinna składać się z biurka – najlepiej z szufladami, a także ergonomicznego fotela, regału na podręczniki i zeszyty oraz lampki. Dodatkowo zadbajmy o akcesoria w postaci kubka na długopisy czy podkładki pod monitor lub laptop!

Strefa do relaksu

Najczęściej zajmuje ona najwięcej miejsca w pokoju. To właśnie tutaj nasze dziecko odpoczywa, relaksuje się czy rozwija pasje. Warto tutaj postawić na stolik lub stół oraz krzesła – w końcu tutaj również nastolatek będzie spędzał czas ze znajomymi!

Strefa do snu

Najmniejsza, a zarazem najważniejsza strefa. Składa się z komfortowego łóżka, którego rozmiar jest dopasowany do metrażu sypialni. Oprócz tego nie można tutaj zapomnieć o szafkach nocnych, na których można położyć m.in. telefon czy chusteczki. Inną kwestią jest dywan, który izoluje chłodną podłogę od bosych stóp.

Jak zapewnić nastolatkowi komfortowy sen?

W strefie do snu najważniejszą rolę odgrywa komfortowe łóżko. Składa się ono z kilku elementów, w tym wyjątkowych akcesoriów sypialnianych. Do nich zalicza się przede wszystkim:

 • ergonomiczna poduszka dostępna na https://hilding.pl/ – jej rolą jest prawidłowe wsparcie głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • odpowiednio szeroka kołdra – odpowiada ona za komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia w czasie snu,
 • pościel i prześcieradło – stanowi pierwszą warstwę ochronną dla poduszki i kołdry, chroniąc je przed zabrudzeniem,
 • ochraniacz na materac – jego zadaniem jest ochrona podłoża do spania przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniem i zawilgoceniem.

Inną kwestią jest materac do spania. Produkt ten jest niezwykle ważny, gdyż wspiera wciąż rozwijający się kręgosłup nastolatka, a tym samym minimalizuje ryzyko pojawienia się wad postawy. Warto także zaznaczyć, że realnie wpływa on na zdrowy sen, który przekłada się na prawidłową regenerację ciała pod kątem fizycznym oraz psychicznym. Jego funkcją jest przede wszystkim dopasowanie się w jak najlepszy sposób do anatomicznych kształtów użytkownika. Jest to możliwe z uwagi na unikalne wypełnienie oraz budowę.

Dobry materac dla nastolatka – czyli jaki?

Każdy z nas chce, aby nasze dziecko zdrowo się wysypiało. Jednak pomimo licznych akcesoriów sypialnianych, należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże do spania, które uznaje się za najważniejszy element każdego łóżka. A jak go wybrać? Przede wszystkim postawmy na:

 • rodzaj wypełnienia – obecnie najlepiej sprawdza się materace z wypełnieniem piankowym, które są dedykowane nastolatkom,
 • stopień twardości – uwzględnia się go na podstawie wzrostu, wagi oraz indywidualnych preferencji użytkownika,
 • rozmiar – zależy on głównie od metrażu sypialni, jednak szacuje się, że najlepszy materac dla nastolatka to model 100×200 cm lub 120×200 cm.

Należy jednak zaznaczyć, że wymiary materaca to kwestia indywidualna. W mniejszych sypialni świetnie sprawdza się również modele 90×200 cm. Mimo wszystko, najważniejsze jest tutaj zwrócenie uwagi na wypełnienie oraz stopień twardości. A gdzie szukać wysokiej jakości produktów? Możemy je dostać zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym Senna Materace. Jednak na rynku mamy dostęp do wielu licznych modeli, a każdy z nich różni się właściwościami. Wśród nich jednak wyróżnia się materac Fit.4.Sleep.

Dlaczego materac Fit.4.Sleep to świetna opcja dla nastolatka?

Decydując się na materac do spania dla nastolatka, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby posiadał on dwie twardości. Oznacza to, że jedna strona jest twardsza od drugiej. W przypadku produktów od Fit.4.Sleep może to być połączenie H2/H3, czyli materaca średnio twardego z twardym lub H3/H4 – materaca twardego z bardzo twardym. Jest to przydatne, gdyż ciało nastolatka dość szybko się zmienia. Dzięki temu mamy pewność, że wybrany przez nas materac z pewnością posłuży przez kilka lat! Warto również zaznaczyć, że materace Fit.4.Sleep wyróżniają się:

 • możliwością obrócenia o 180°,
 • siedmioma strefami twardości,
 • czterema zróżnicowanymi pod względem twardości i odczuwalnego komfortu powierzchni,
 • właściwościami antyalergicznymi,
 • optymalną wentylacją.

Nie można zapomnieć także o pokrowcu, który posiada zamek. W ten sposób można go ściągnąć i wyprać w domowych warunkach. Warto zaznaczyć, że dozwolone jest pranie w temperaturze 60°C, przez co mamy pewność, że wyeliminujemy wszystkie alergeny.

Aranżacja sypialni różni się nieco od urządzania pokoju dla nastolatka. Wynika to przede wszystkim ze specyficznych potrzeb młodzieży. Stawiamy tutaj przede wszystkim na miejsce do nauki oraz relaksu. Nie zapominajmy jednak o komfortowym łóżku, które ma zagwarantować zdrowy wypoczynek naszemu dziecku! Uwzględniając wszystkie te cechy, stworzymy idealny pokój dla nastolatka!