Zaznacz stronę

Jeśli chcemy cieszyć się naszym materacem jak najdłużej, powinniśmy zainwestować w stelaż. On przedłuży jego żywotność i sprawi, że będziemy mieli zapewnione solidne podparcie. Wcześniej jednak warto upewnić się, czy dobraliśmy odpowiedni stelaż. Sprawdź, jak dopasować go do materaca SleepMed!

Jaką funkcję pełni stelaż?

Stelaż ma formę specjalnej konstrukcji, wykonanej z gęsto ułożonych listewek, najczęściej drewnianych. Jego zadaniem jest zapewnienie prawidłowego podparcia dla naszego materaca. Okazuje się bowiem, że sam materac czy rama łóżka nie wystarczą, aby zagwarantować sobie najlepsze wsparcie. Stelaż wpływa ponadto na żywotność materaca, znacznie ją wydłużając. Zapobiega powstawaniu niewygodnych odkształceń i wgnieceń, które z czasem mogą pojawiać się na powierzchni modelu. Minimalizuje ryzyko zniszczeń. Odpowiada również za utrwalenie materaca w ramie łóżka, tak aby się nie przesuwał. Jego celem jest również wsparcie kręgosłupa i stworzenie zdrowego podparcia dla całego ciała. Dzięki niemu część powierzchni materaca zostaje odciążona. Wynika to z tego, że ciężar użytkownika rozchodzi się wtedy po równo i na podłoże snu, i na stelaż. Warto wiedzieć również o tym, że jego obecność ma szczególne znaczenie dla higieny snu. Dzięki niemu możliwa jest skuteczna cyrkulacja we wkładzie materaca i pod łóżkiem. Zapobiega to gromadzeniu się kurzu, bakterii i innych drobnoustrojów. Z tego względu nad zainwestowaniem w stelaż powinni zastanowić się szczególnie alergicy.

Jakie są rodzaje stelaży?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stelaży. Najbardziej podstawowy z nich to stelaż prosty, którego konstrukcja umożliwia łatwe zrolowanie go w razie potrzeby. Kolejny, czyli stelaż elastyczny, wyróżnia się specjalnymi uchwytami na listewki, które trzymają je ze sobą. Bardzo skutecznie amortyzuje nacisk, a do tego cechuje się wysoką wytrzymałością. W przypadku stelaży regulowanych mamy dwie opcje. Pierwsza z nich to stelaż regulowany ręcznie, druga zaś stelaż elektrycznie regulowany. W obu przypadkach możemy dopasować podłoże snu wedle naszych własnych preferencji. Stelaż elektryczny wymaga do tego jedynie jednego przycisku na pilocie, aby według uznania dostosować podnóżek czy podgłówek.

Stelaż do materaca sprężynowego

Aby cieszyć się najlepszymi właściwościami zarówno stelaża, jak i materaca, należy odpowiednio je dopasować. W przypadku materaca sprężynowego musimy unikać regulowanych stelaży. Jeśli się do tego nie zastosujemy, może okazać się, że na powierzchni modelu pojawią się liczne odkształcenia, a sprężyny ulegną zniszczeniu. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby odległość między poszczególnymi listewkami nie była większa niż średnica sprężyn umieszczonych w wypełnieniu. Warto dopilnować też tego, aby listewki były elastyczne, a nie sztywne. Do modeli sprężynowych, które zazwyczaj wyróżniają się większą ciężkością i wysokością, należy dobrać taki stelaż, który będzie bardzo trwały i solidny.

Stelaż do materaca piankowego

Wybierając stelaż do materaca piankowego, mamy większą swobodność. Możemy bowiem postawić na regulowane stelaże. Materace SleepMed nadają się do nich idealnie, ponieważ zastosowane w nich tworzywa są bardzo odporne na wyginanie i odkształcanie. Nie musimy obawiać się, że stelaż negatywnie wpłynie na nasz materac. Możliwość elektrycznej regulacji będzie bardzo wygodną opcja. Taki stelaż powinien być też elastyczny, tak aby mógł dobrze współpracować z leniwą pianką.

Z czego wykonane są stelaże?

Wybierając stelaż, trzeba zwrócić uwagę na gatunek drewna, z którego został wykonany. Powszechnie wykorzystywane rodzaje to sosna, brzoza oraz buk. Stelaże sosnowe wyróżniają się niską ceną, która niestety zazwyczaj łączy się z niską trwałością, co przekłada się na konieczność częstej wymiany stelażu. Konstrukcja z brzozowych listewek będzie odpowiednia przede wszystkim dla tych, którzy korzystają z lekkich materacy i wyróżniają się drobną budową ciała. Stelaże bukowe charakteryzują się najwyższą jakością i wytrzymałością. Są bardzo elastyczne, dlatego świetnie sprawdzą się do stelaży regulowanych.

Jaki materac do regulowanego stelaża?

Jeśli marzymy o regulowanym stelażu, powinniśmy wybrać materac SleepMed Comfort Plus. Ze względu na wykorzystane w nim materiały możemy swobodnie korzystać z opcji regulacji, bez obaw, że powierzchnia modelu ulegnie wgnieceniu czy zniszczeniu. Materac cechuje się bardzo dobrą żywotnością i odpornością na eksploatację. Jego wypełnienie składa się z połączenia dwóch rodzajów pianek, co przekłada się na jego wysoką elastyczność i sprężystość. Dwie warstwy pianki wysokoelastycznej VPPHR odpowiadają za zwiększenie trwałości podłoża i umożliwiają dobór twardości. Kluczowym elementem materaca jest pianka termoelastyczna VitaRest®, która zapewnia idealne dopasowanie podłoża do naturalnych krzywizn. Pianka dostosowuje się do naszego ciała w odpowiedzi na wytwarzane przez nas ciepło. Gwarantuje to pełne odprężenie oraz redukcję napięcia nagromadzonego w ciele. Obecność pianki świadczy również o znakomitej cyrkulacji powietrza i przewiewności. Innym modelem, który równie dobrze będzie współpracował ze stelażem regulowanym, jest SleepMed Supreme. Też składa się z pianki VPPHR oraz VitaRest®. Nie można zapomnieć ponadto o właściwościach ortopedycznych materaca, które zapobiegają pogłębianiu się i powstawaniu dysfunkcji kręgosłupa. Właściwości antyalergiczne dbają z kolei o zminimalizowanie alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Wpływa to korzystnie na poziom higieny snu i zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza w materacu.

Stelaż okaże się niezwykle przydatnym dodatkiem w naszej sypialni. Dzięki niemu ochronimy nasz materac przed odkształceniami czy wgnieceniami. Będziemy mogli też zwiększyć jego świeżość. Aby mieć pewność, że działanie stelaża wyjdzie nam na dobre, dowiedzmy się jaki stelaż będzie najlepiej pasował do posiadanego przez nas materaca.

wyrób
Materace SleepMed Comfort Plus, SleepMed Supreme są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.