Zaznacz stronę

Urządzanie pokoju młodzieżowego dla dziewczyny to spore wyzwanie dla każdego rodzica. W końcu nie ma co ukrywać – miejsce to łączy kilka stref, a każda z nich ma znaczący wpływ na życie pociechy. Jak zatem zabrać się do stworzenia czarującej sypialni, w której dorastająca dziewczyna będzie czuć się dobrze?

Praktyczny pokój dla nastolatki – jak go stworzyć?

Nie ma co ukrywać – kolory, dodatki czy sam wygląd mebli znacząco wpływa na charakter wnętrza. Jednak w pierwszej kolejności musimy skupić się na tym, aby była ona praktyczna. Oznacza to, że na początku należy podzielić dostępną przestrzeń na trzy części. Uwzględniają one:

 • strefę do nauki – w jej skład wchodzi biurko, fotel, regał na książki oraz lampka, a całość ma zagwarantować dogodne warunki do nauki i odrabiania lekcji,
 • strefę do relaksu – miejsce to jest przeznaczone przede wszystkim do spotkań ze znajomymi, relaksu oraz realizowania swoich pasji,
 • strefę do wypoczynku – to właśnie tutaj po całym dniu nasza dorastająca dziewczyna może się położyć, odpocząć i komfortowo wyspać. Uwzględniając najważniejsze elementy wyposażenia łóżka, jesteśmy w stanie zagwarantować jej zdrowy sen.

Podstawowe zasady aranżacji pokoju młodzieżowego

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma uniwersalnych zasad, które sprawdzą się w każdym przypadku. Znaczna część wyglądu pokoju dorastającej dziewczyny zależy od jej aktualnych preferencji, zainteresować czy gustu. Jednak w tym przypadku warto sugerować się trzema podstawowymi kwestiami, które znacząco ułatwią nam oraz naszemu dziecku ewentualną modyfikację czarującej sypialni. A więc oto podstawy!

Zasada 1 – jasne kolory

Kwestia ta oczywiście zależy od gustu, jednak statystycznie większość dorastających dziewczyn preferuje jasne, delikatne barwi. Idealną propozycją będą tutaj neutralne beże wraz z pastelowymi odcieniami np. różu.

Zasada 2 – proste meble

Zapewne każdy rodzic wie, że nastolatki często zmieniają zdanie. Nie ma się co dziwić, okres ten wiąże się z emocjami oraz łatwym uleganiem nowym fascynacjom. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się tutaj proste meble, które można modyfikować w zależności od aktualnych preferencji.

Zasada 3 – uniwersalne dekoracje

Mowa tutaj przede wszystkim o zasłonach, narzucie na łóżko czy dywanikach. Są to na tyle uniwersalne dodatki, które jesteśmy w stanie wykorzystać w każdej aranżacji. Postawmy tutaj zatem na gładką fakturę oraz wystrzegajmy się wzorków.

Jak spersonalizować pokój nastolatki?

Baza pokoju gotowa, a więc nadszedł czas na puszczenie wodzy wyobraźni przez naszą dorastającą córkę! Możemy tutaj zainwestować w różnego rodzaju figurki lub plakaty, które odzwierciedlą jej zainteresowania. Możemy nadać wnętrzu również charakter poprzez wyposażenie go w różnego rodzaju naklejki na meble czy magnetyczne naklejki na ścianę. Nie zaburza one koncepcji czarującej sypialni, a jedynie podkreślą jej indywidualizm. W końcu to miejsce naszej pociechy i ma być spójne z jej zainteresowaniami. Postarajmy się jednak, aby wszystkie dodatki oraz dekoracje mogły zostać w łatwy sposób usunięte. W ten sposób z łatwością dostosujemy pokój do aktualnych pasji nastolatki!

Łóżko dla nastolatki – jak je skomponować?

Nie ma co ukrywać – czarująca sypialnia ma przede wszystkim być praktyczna. W tym celu należy wyposażyć ja w komfortowe łóżko. Składa się ono z kilku elementów, a każdy z nich jest dostępny w sklepie internetowym Senna Materace. A o czym warto pamiętać podczas zakupów?

Po pierwsze – materac

Powszechnie wiadomo, że komfortowe łóżko musi być wyposażone w wysokiej jakości materac do spania. Jego rola jest niezwykle ważna w sypialni dorastającej dziewczyny. A dlaczego? Jak się okazuje, ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój kręgosłupa, gdyż umożliwia jego stabilizację oraz odpowiednie wsparcie w czasie snu. Oprócz tego modele dostępne na https://hilding.pl/ takie jak Hilding Breakdance gwarantują właściwą regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym. Inwestując w wysokiej jakości materac, warto wziąć pod uwagę:

 • rodzaj wypełnienia,
 • stopień twardości,
 • rozmiar.

Po drugie – poduszka

Poduszka, podobnie jak materac, ma za zadanie zapewnić prawidłowe wsparcie. Jednak jej rola ogranicza się jedynie do górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Inwestując w wysokiej jakości modele, mamy pewność, że nasza pociecha nie jest narażona na poranne bóle głowy czy sztywność karku. Wybierając poduszkę, nie zapominajmy o uwzględnieniu:

 • rodzaju wypełnienia,
 • stopnia twardości,
 • wysokości.

Po trzecie – kołdra

Kołdra to kolejny, równie ważny element wyposażenia łóżka dorastającej dziewczyny. Odpowiada ona za zagwarantowanie przyjemnego wrażenia otulenia. Warto tutaj postawić na szersze modele, które można w czasie snu przytulać. Jednak to nie wszystko! Jest ona odpowiedzialna także za właściwy komfort termiczny, przez co organizm latem się nie przegrzewa, a zima – nie wychładza. Decydując się na kołdrę, pamiętajmy o uwzględnieniu:

 • rodzaju wypełnienia,
 • gramatury,
 • rozmiaru.

Urządzanie czarującej sypialni dla dorastającej dziewczyny powinno przebiegać w porozumieniu z naszą córką. Mowa tutaj głównie o kwestiach dotyczących kolorów lub ogólnego wyglądu danych rzeczy. W końcu to ona będzie tutaj spędzać wolny czas.