Zaznacz stronę

Obcowanie z końmi ma pozytywny wpływ na człowieka – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Przede wszystkim doskonale kształtuje charakter, a także uczy dyscypliny, cierpliwości i pokory. Często prowadzi do nawiązania wyjątkowej więzi z koniem, za którego jesteśmy odpowiedzialni. Jednak, czy zastanawialiśmy się, jak dokładnie jeździectwo wpływa na nasze ciało oraz dlaczego sen jest tutaj tak bardzo ważny?

Jak jazda konna wpływa na organizm? 

W jeździe konnej nie chodzi o sam fakt ujeżdżania zwierzęcia, ale o całokształt. Musimy być odpowiedzialni i poświęcić dostatecznie dużo uwagi, aby zyskać obustronne zaufanie. Sprowadza się to do wszelkiego rodzaju czynności, takich jak pielęgnacja konia czy sprzątanie stajni. Według badań, w czasie przebywania z koniem podnosi się w naszym organizmie poziom endorfin. Co więcej, sam fakt jazdy konnej korzystnie wpływa na nasz organizm, gdyż:

  • poprawia samopoczucie, odpręża i redukuje poziom stresu,
  • usprawnia funkcjonowanie wielu układów, w tym oddechowego i krwionośnego,
  • pozwala na zachowanie silnego i sprawnego ciała.

Jazda konna a sen

Styl życia człowieka może być w różny sposób urozmaicony, najczęściej jednak wiąże się z naszymi pasjami. W przypadku jazdy konnej wiele godzin poświęcamy na przebywanie w otoczeniu zwierząt i świeżego powietrza. Wpływa to dobnie nie tylko na fizyczne i psychiczne aspekty naszego ciała, ale również na jakość snu. Nie każdy jeździec zdaje sobie sprawę z tego, ale poprzez regularne treningi może się cieszyć wyższą jakością i optymalną długością swojego wypoczynku. Dzięki temu jego mięśnie mogą się zregenerować w najlepszych warunkach. Nie można jednak zapomnieć o tym, że brak snu może mieć fatalne konsekwencje w postaci osłabienia kondycji czy orientacji. Oznacza to tylko jedno – czas na wyposażenie swojej sypialni w dobre łóżko i materac do spania!

W jaki sposób dobry materac wpływa na jakość snu? 

Każdy jeździec powinien się wysypiać. W tym celu należy odpowiednio skomponować łóżko, które będzie zawierać kilka podstawowych elementów. Do nich zalicza się:

  • solidny stelaż,
  • komfortowa poduszka,
  • ciepła kołdra.

Oczywiście najważniejszą rolę odgrywa tutaj materac do spania. To właśnie on odpowiada za prawidłowe wsparcie ciała jeźdźca w czasie wypoczynku oraz gwarantuje właściwą regenerację mięśni. Aby mógł spełniać swoją funkcję, musi być jak najlepiej dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. Oznacza to, że przy wyborze powinniśmy uwzględnić stopień twardości, rodzaj wypełnienia oraz swój stan zdrowia.

Sport to zdrowie, jednak wielu z nas zapomina, jak ważna jest prawidłowa regeneracja. Niezależnie od tego, czy jeździectwo jest naszą pasją, czy traktujemy je jako sport – wpływa ono znacząco na nasze ciało pod kątem fizycznym, dlatego musimy zadbać o zdrowy sen.