Zaznacz stronę

Dziecko rodzi się kruche i delikatne, a rodzice chcą zapewnić mu zdrowie i bezpieczeństwo. Wybór odpowiedniego materaca do łóżeczka jest bardzo ważny. Maluszek większość dnia bowiem przesypia.  Właściwie dobrany materac powinien zapewnić stabilne podparcie dla kręgosłupa, stymulować rozwój mięśni, a nade wszystko być bezpieczny – wykonany z tworzyw najwyższej jakości. Sprawdź rady ekspertów i dowiedz się jakich błędów nie popełniać podczas zakupów.

Materac dla niemowlaka – dlaczego jest bardzo ważny?

Niemowlę przesypia średnio około 12-14 godzin w ciągu doby. Jego układ kostny i mięśniowy są niezwykle delikatne. Mięśnie z tygodnia na tydzień nabierają siły, a maluch zyskuje nowe umiejętności, takie jak: podnoszenie i utrzymywanie główki, obrót z brzuszka na plecy, pełzanie, czworakowanie, następnie potrafi samodzielnie osiągnąć pozycję siedząca, wstawać i w końcu chodzić. Naszym zadaniem jako rodziców jest wspierać dziecko w osiąganiu nowych etapów rozwoju, a nade wszystko troszczyć się o jego zdrowie. Zakup odpowiedniego materaca, pozwoli zagwarantować dynamicznie rozwijającemu się układowi mięśniowemu i kostnemu właściwe podparcie. Tylko dobrze dobrany, średnio-twardy materac, zapewni maluszkowi odpowiednie podłoże i podparcie dla rozwijających się i nabierających siły mięśni. Źle dobrany, zbyt miękki, materac może wzmagać problemy z napięciem mięśniowym, a także skutkować wadami postawy w późniejszym okresie. Ceny materacy niemowlęcych, posiadających stosowane atesty, wahają się w granicach 200 do 600 zł.

Jakiego typu materace dla niemowlaków najlepiej się sprawdzają?

Jaki materac dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiedni? Do niedawna ogromną popularnością cieszyły się materace gryczano-kokosowe, polecane z pokolenia na pokolenie, jako najlepsze i najzdrowsze rozwiązanie. Czy tak jest faktycznie? Okazuje się, że materac wykonany z tych surowców jest bardzo podatny na absorpcję wilgoci przez co staje się doskonałą pożywką dla rozwoju pleśni czy grzybów, a nawet insektów. Problemów przysparza część materaca wypełniona gryką – ze względu na złe przechowywanie – czy to podczas produkcji czy już w domu. Zatem zastanawiasz się z pewnością: jaki materac najlepszy dla niemowlaka?

Z pewnością powinien być to materac średnio-twardy (o oznaczeniu H2 lub H3) o równym podłożu, który zapewni stabilne i prawidłowe podparcie dla kształtującego się kręgosłupa. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych gryczano-kokosowych materacy będzie materac piankowy dla niemowlaka – mamy tu na myśli materac lateksowy bądź z wykonany z pianki wysokoelastycznej. Ciekawym rozwiązaniem jest także materac dwustronny dla niemowlaka, gdzie z jednej strony znajduje się mata kokosowa (optymalnie twarda) , a drugą stanowi elastyczna pianka, która gwarantuje komfortowy sen ruchliwemu maluchowi (po ukończonym 6-7 miesiącu życia).

Jakie certyfikaty i atesty powinien posiadać materac dla niemowlaka?

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego niezwykle istotne jest, by używany przez niemowlaka materac był produktem najwyższej jakości, który z powodzeniem przeszedł testy i spełnia surowe kryteria. Maluch większą część doby przesypia (zakładamy, że przeważającą część w łóżeczku), zatem materac dla niemowlaka – to produkt, z którym delikatny organizm ma nieustanną styczność. Jak wybrać model, który będzie bezpieczny i optymalny dla niemowlaka?

Warto sprawdzić czy produkt posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Zaświadcza on, że produkt wykonany został z materiałów oraz surowców bezpiecznych dla zdrowia i życia użytkownika. Równie cenną wskazówką jest rekomendacja udzielana produktowi przez Instytut Matki i Dziecka, który zajmuje się opiniowaniem jakości produktów dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących od przeszło 50 lat.

Jakie parametry powinien mieć materac dla niemowlaka?

Najlepszy materac dla niemowlaka powinien spełniać kilka podstawowych założeń. Jaki jest zatem idealny materac do łóżeczka?

  • Antyalergiczny – materac dla maluszka powinien zostać wykonany z materiałów i tworzyw bezpiecznych dla zdrowia i życia, nie wywołujących alergii czy uczuleń. Materac lateksowy dla niemowlaka będzie doskonałym rozwiązaniem dla dziecka zmagającego się z alergią bądź posiadającego obciążony wywiad rodzinny w tym kierunku. Sprawdzi się także materac z pianki wysokoelastycznej.
  • Oddychający – dobrej jakości materac do łóżeczka niemowlęcego powinien posiadać efektywny system wentylacji, co zagwarantuje komfortowy sen niemal w każdej temperaturze. Właściwa wentylacja to nie tylko wygoda, ale także podstawa zachowania należytej higieniczności materaca.
  • Odpowiedniej twardości – jak już wspominaliśmy, odpowiedni dla niemowląt będzie materac średnio-twardy, równomierny na całej powierzchni, który zapewni pleckom odpowiednie podparcie i będzie stymulował rozwój mięśni.
  • Sprężysty – właściwie dobrany materac powinien być nie tylko odpowiednio twardy, ale także sprężysty. Jak sprawdzić sprężystość materaca? Naciskamy na powierzchnię materaca, po cofnięciu ręki, materac powinien natychmiast powrócić do pierwotnej pozycji.
  • Pokrowiec wodoodporny – materac zaopatrzony w wodoodporny pokrowiec to strzał w dziesiątkę. Żadne awarie i nocne „niespodzianki” nie będą straszne. Szybka zmiana pościeli i znów będzie można korzystać z materacyka, który pozostanie suchy, czysty i higieniczny. Jeśli upatrzony przez Ciebie materac nie posiada wodoszczelnego pokrowca, ale spełnia inne wymogi – nie rezygnuj z zakupu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w wodoodporny podkład czy nakładkę na materac
  • Właściwy rozmiar – choć zdecydowana większość rodziców kupuje łóżeczka w standardowym rozmiarze 60×120 cm, to warto mieć na uwadze, że to nie jedyny dostępny rozmiar. Dość popularny jest także rozmiar 70×140 cm. Inne wymiary mogą mieć materace do kołysek czy łóżeczek dostawnych.

Czy warto kupić nowy czy używany materac dla niemowlaka?

Nowy czy stary materac dla niemowlaka – opinie są podzielone. Nasze stanowisko jest jednak jednoznaczne – nowy materac to jedyny słuszny wybór. Używane łóżeczko, komoda czy przewijak – owszem, jednak materac do łóżeczka dla niemowlaka – zawsze nowy. Dlaczego? Ze względu na higieniczność. Nawet największe starania, nigdy nie pozwolą na zachowanie pierwotnej higieniczności materaca. Nakładki na materac, pranie pokrowca – to nie to samo co fabrycznie nowy produkt. Kurz, roztocza czy inne alergeny osiadają na powierzchni materaca także podczas standardowego używania. Nieużywany materac niejednokrotnie ląduje na szafie, strychu, czy o zgrozo, w piwnicy lub garażu (nie zawsze należycie zabezpieczony), a później trafia w nasze ręce i do łóżeczka nowo narodzonego dziecka. Warto podkreślić, że dzieciom zdarzają się także różne „wpadki” – przesikania pieluszka, wylana herbatka, itp., które nie pozostają bez znaczenia dla jakości i bezpieczeństwa dalszego korzystania z materacyka.

Porównanie materacy dla niemowlaków od sprawdzonej marki Hilding

Prezentujemy materace niemowlęce marki Hilding, które zostały zaprojektowane z troską o każdy detal, by niezawodnie służyć maluszkom, gwarantując im spokojny i zdrowy sen, a rodzicom dając poczucie, że wybrali najlepszy produkt dla swojego dziecka.

Hilding Dobranocka – ten wykonany z wysokoelastycznej pianki FlexiFoam materacyk zapewnia dziecku optymalną pozycję snu. Materac przeznaczony jest dla maluszków już od pierwszego dnia ich życia. Posiada system wentylacji umożliwiający swobodną cyrkulację powietrza – co niezwykle istotne jest zarówno dla komfortu snu, jak i zachowania higieniczności materaca. Zastosowana 10 cm warstwa pianki FlexiFoam gwarantuje optymalną twardość i sprężystość materaca. Materac Hilding Dobranocka oferowany jest w dwóch rodzajach pokrowców – klasycznym dzianinowym oraz Lotus, który posiada właściwości wodoszczelne. Materac dostępny jest w dwóch rozmiarach 60×120 cm oraz 70×140 cm.

Hilding Kołysanka – to materac, który ukołysze do snu każdego maluszka. Materac dla niemowląt Hilding Kołysanka to połączenie nowoczesności i tradycji. Kołysanka to materac dwustronny – z jednej strony znajduje się wysokoelastyczna pianka FlaxiFoam (wysokości około 10 cm), z drugiej mata kokosowa wzmocniona warstwą lateksu, który zapobiega absorpcji wody i wilgoci, a także nadaje tej warstwie odpowiedniej sprężystości. Materacyk został wyposażony w wodoszczelny pokrowiec Lotus, który pomaga zachować należytą higieniczność produktu. Materac dostępny jest w dwóch rozmiarach 60×120 cm oraz 70×140 cm.

Hilding Safety Smyk – to produkt, który zapewni nie tylko komfort ale także bezpieczeństwo. Materac Hilding Safety Smyk został wykonany z innowacyjnej pianki Velvet Touch, która nadaje mu pożądaną sprężystość oraz elastyczność. Materac posiada nowoczesny kształt. Środek materaca został wyprofilowany w kształt łódeczki, boki zaś (wykonane z pianki FlexiFoam) są nieco wyższe, dzięki czemu maluch uzyskuje optymalną pozycję snu, a profil materaca chroni go przed uderzeniem w szczebelki łóżeczka czy upadkiem. Takie rozwiązanie umożliwia stosowanie materaca także poza łóżeczkiem, np.: podczas wyjazdów. Materac posiada bardzo wydajny system cyrkulacji powietrza. Wyposażony jest w wodoodporny pokrowiec Lotus, który pozwala zachować pierwotną higieniczność produktu. Materac dostępny jest w dwóch rozmiarach 60×120 cm oraz 70×140 cm.

Warto podkreślić, że wszystkie materace marki Hilding dedykowane dzieciom: Hilding Dobranocka, Hilding Kołysanka, Hilding Safety Smyk wykonane zostały z najwyższej jakości tworzyw, bezpiecznych dla zdrowia, o właściwościach antyalergicznych (wszystkie posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100). Produktom tym została również udzielona pozytywna rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka.