Zaznacz stronę

Jeśli jesteś na etapie zakupu nowego materaca, możesz czuć się odrobinę zagubiony w gąszczu dostępnych opcji. Co wybrać: materac piankowy czy sprężynowy? Czym różnią się od siebie i który z nich posłuży Ci najdłużej? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wiele więcej pytań.

Jakie są główne różnice między materacem piankowym a sprężynowym?

Podstawową różnicą między materacem piankowym a sprężynowym jest rodzaj wypełnienia, które stanowi rdzeń materaca. W materacach piankowych, jak sama nazwa wskazuje, podstawowym i jedynym budulcem jest piana. Wyróżnia się kilka typów pian. Podstawowa, wykorzystywana w tapicerce piana o niskiej gęstości to tzw. pianka PUR (poliuretanowa) – nie wyróżnia się niczym szczególnym i nie jest polecana do codziennego użytku jako podłoże do spania. Piany wysokoelastyczne HR to wysokiej jakości budulec, który wyróżnia się dużą sprężystością i gęstością. Piany termoplastyczne są bardziej podatne na odkształcenia pod naciskiem ciężaru ciała od wysokoelastycznych, reagują również na jego ciepłotę. Ostatnim rodzajem pian są lateksowe, pochodzenia naturalnego (produkowane z mleczka kauczukowego) lub pozyskiwane z procesów petrochemicznych.

W obrębie każdego rodzaju pian można wyłonić jeszcze typy – renomowani producenci, tacy jak Hilding, prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.

Materace sprężynowe jako rdzeń posiadają sprężyny. I podobnie jak to ma miejsce w przypadku pian, także i w kwestii sprężyn występują spore różnice między poszczególnymi ich odmianami. Najbardziej znanym rodzajem materacy sprężynowych są podłoża wypełnione sprężynami typu bonell. Ich kształt zbliżony jest do klepsydry, są one stosunkowo duże i rozmieszczone na całej powierzchni materaca. Materace takie charakteryzuje dobry przepływ powietrza i stosunkowo duża sprężystość. Nie są jednak dobrym rozwiązaniem na co dzień ze względu na niską elastyczność punktową.

Wyższy standard od materaca bonellowego oferuje materac sprężynowy kieszeniowy. Jego wypełnienie stanowią spiralne sprężyny o tej samej średnicy o okrągłym splocie. Każda ze sprężyn zamknięta jest w swojej „kieszonce”, która może być wypełniona np. pianą wysokoelastyczną. Są one ciche w użytkowaniu, elastyczne i dostosowujące się do ciała osoby śpiącej.

Materace multipocketowe (multikieszeniowe) posiadają większą ilość sprężyn, co przekłada się na komfort użytkowania.

Kiedy warto kupić materac piankowy?

Materace piankowe są zawsze dobrym wyborem pod warunkiem, że zdecydujemy się na wysokiej jakości pianę, dostosowaną do naszych potrzeb. Nie zaleca się kupowania tanich materacy wypełnionych zwykłą pianką poliuretanową pozbawioną właściwości – ich zaletą jest jedynie niska cena. Po krótkim czasie użytkowania odkształcają się, a komfort spania na nich nie jest nawet zbliżony do tego oferowanego przez piany wysokiej klasy.

Materace pianowe wykonane z wysokoelastycznej piany HR będą odpowiednim wyborem dla noworodków, dzieci starszych, młodzieży, dorosłych, par i seniorów. Odznaczają się dużą sprężystością, występują w wielu twardościach i dostępne są w różnorodnych wariantach łączących zalety kilku rodzajów pian. Wszystkie materace piankowe, poza lateksowymi, są stosunkowo lekkie. Mogą być wykorzystywane na stelażach miękkich i z podnoszonymi poszczególnymi strefami.

Materace termoelastyczne mają wszystkie zalety wymienione przy materacach wysokoelastycznych z tą różnicą, że są od nich bardziej miękkie. Odczucie to spowodowane jest odkształcaniem się powierzchni materacy termoelastycznych nie tylko pod wpływem nacisku wywieranego przez osobę śpiącą, ale również temperaturę jej ciała. Tego rodzaju podłoża renomowanych producentów jak np. Hilding, otrzymują status wyrobu medycznego – przez ortopedów i fizjoterapeutów polecane są osobom z chorobami kręgosłupa, wadami postawy oraz obłożnie chorym. Ze względu na swoje właściwości, materace te wspomagają regenerację mięśni i układu kostnego, a dodatkowo minimalizują ryzyko wystąpienia odleżyn. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby materac termoelastyczny zagościł w naszym domu, jeśli nic nam nie dolega – to świetnej jakości podłoże do spania, które doceni każdy ceniący komfort klient.

Materace lateksowe sprawdzają się w przypadku osób cierpiących z powodu alergii. Są świetnie wentylowane, sprężyste i niebywale komfortowe w użytkowaniu. Ich wadą jest jednak stosunkowo duży ciężar: jeśli interesuje nas lekki piankowy materac 160×200, to niestety, ale musimy zrezygnować z wypełnienia lateksowego.

Piany są jedynym rodzajem wypełnienia, który można stosować w materacu składanym dla gości – są wygodne w przechowywaniu i przenoszeniu.

Kiedy warto kupić materac sprężynowy?

Niepodważalną zaletą materacy sprężynowych jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu do wysokiej jakości materacy pianowych. Warto zatem wybrać ten rodzaj materaca, jeśli mamy pewne ograniczenia budżetowe.

Nie oznacza to jednak, że materace sprężynowe są produktami gorszymi od materacy pianowych. Dla niektórych osób komfort spania na materacu kieszeniowym jest wyższy, niż ma to miejsce w przypadku nawet wypełnienia lateksowego – wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Materace sprężynowe charakteryzuje specyficzny rodzaj sprężynowania podłoża. Im więcej sprężyn na metr kwadratowy materaca, tym jego punktowa elastyczność jest wyższa, a odkształcanie się podłoża lepiej dopasowane do krzywizn ciała. Dobrej jakości podłoża sprężynowe są odpowiednim wyborem nie tylko dla singli, ale również dla par – materac sprężynowy 140×200, a nawet większy, będzie tak samo wygodny dla dwóch śpiących osób o dużej różnicy wagowej, jak porównywalnej wielkości materac wykonany z piany. Wszystko jednak zależy od tego, jakiej klasy będzie to produkt.

Czym charakteryzują się dobrej jakości materace?

Zastanawiając się, jaki materac wybrać, warto wiedzieć, co jest istotne w ustalaniu jakości podłoża do spania. Po pierwsze, dobrej jakości materace wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co oznacza, że nie należą do produktów tanich. Oczywiście nie oznacza to zawsze, że im wyższa cena, tym materac „lepszy”, ale należy o tym pamiętać, gdy natrafimy na materac o wyjątkowo niskiej cenie.

Producenci dobrej jakości materacy tacy jak Hilding, tworząc swoje produkty współpracują ze specjalistami do snu, w tym ortopedami i fizjoterapeutami. Dbają o to, aby materace, jakie dostarczają, były poddawane licznym testom, co skutkuje przyznaniem stosownych certyfikatów. Przykładowo, kilka materacy Hilding posiada status wyrobu medycznego (np. kieszeniowy Hilding Pasodoble i termoelastyczny Hilding Salsa), a wszystkie opatrzone są certyfikatami OEKO standard i gwarancją nawet na 15 lat.

Dobrej jakości materac, niezależnie od tego czy jest to materac piankowy czy sprężynowy, jest produktem utrzymującym swoje właściwości przez długie lata. Nie ulega odkształceniom, zachowuje strukturę i jest odpowiedni dla alergików.

Co wziąć pod uwagę przy doborze materaca?

Materac powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby lub pary. Tylko to gwarantuje wykorzystanie wszystkich możliwości, które daje. Przede wszystkim, kupując materac powinniśmy wiedzieć, jaka twardość podłoża nas interesuje. Przyjmuje się, że większość osób, których waga nie przekracza 80 kg będzie się czuło najbardziej komfortowo na materacach o twardości H2, ewentualnie H3, jeśli wolą bardziej sprężyste podłoża. Materace oznaczone H4 przeznaczone są dla osób o dużej masie ciała.

Po drugie, istotne są wszelkie dolegliwości, których doświadczamy – materace termoelastyczne będą odpowiednie dla wszystkich osób ze zwyrodnieniami kręgosłupa, jak również obłożnie chorych. Wysokoelastyczne materace sprawdzą się przy lekkich wadach postawy i bólach napięciowych. Materace kieszeniowe uzupełnione o blaty piankowe będą idealne dla osób aktywnych, doświadczających niekiedy bólów różnego pochodzenia. Oczywiście powyższe wskazania nie oznaczają, że z materaca termoelastycznego czy kieszeniowego nie będą zadowolone osoby nie cierpiące na żadne dolegliwości. Dobrej jakości materace zostaną docenione przez każdego, komu zależy na komfortowym śnie.

Materac sprężynowe i piankowe z oferty Hilding

Do najpopularniejszych materacy pianowych marki Hilding bez wątpienia zalicza się Hilding Salsa i Hilding Rumba. Oba termoelastyczne materace zdobywają czołowe miejsca w rankingach – nic dziwnego, ich unikalna struktura sprawia, że są to najbardziej uniwersalne materace marki. Mogą być stosowane zarówno w celach leczniczych, jak i na co dzień.

Kieszeniowe materace marki Hilding łączą w sobie właściwości materacy pianowych i sprężynowych, a to dzięki połączeniu obu wypełnień. Dobrym przykładem takiego produktu jest Hilding Zorba- to idealny  materac dla seniorów i dla par oraz Hilding Tango.

Warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych materaców na stronie producenta, aby wstępnie wybrać produkt dla siebie. W razie wątpliwości wskazane jest skontaktowanie się z doświadczonym personelem renomowanego sklepu z rozwiązaniami dla snu.