Zaznacz stronę

Chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się materace kieszeniowe? Zastanawiasz się, jaki materac do sypialni kupić? W poniższym artykule przeczytasz o rodzajach materacy kieszeniowych, znajdziesz informacje, dla kogo są przeznaczone oraz czym różni się wypełnienie pianowe od sprężynowego.

Jaka jest charakterystyka materacy kieszeniowych?

Materac kieszeniowy to rodzaj materaca sprężynowego. W odróżnieniu od materacy sprężynowych typu bonell, w których sprężyny są stosunkowo duże i stykają się ze sobą, co powoduje charakterystyczny dźwięk, w materacach kieszeniowych każda sprężyna posiada swoją własną kieszeń wykonaną z tkaniny. Dla dodatkowego komfortu osoby śpiącej i celem wydłużenia żywotności materaca, kieszeń ta może być dodatkowo uzupełniona pianką.

Materace kieszeniowe – rodzaje

Jednym z wiodących producentów na rynku jest marka Hilding. Opracowała ona swoje własne oznaczenia dla wynalezionych przez siebie rozwiązań. Zgodnie z tym podziałem, zaawansowane materace sprężynowe Hilding podzielić można na trzy rodzaje: kieszeniowe, Multipocket oraz Pocket Plus. Osobnym typem materacy, łączącym w sobie zalety materacy sprężynowych i pianowych, są materace hybrydowe.

Materac kieszeniowy wyróżnia się tym, że każda sprężyna stanowiąca jego rdzeń, pracuje niezależnie dzięki umiejscowieniu jej w osobnej kieszonce wykonanej z tkaniny. W praktyce oznacza to, że sprężyna reaguje indywidualnie na wywierany przez ciało śpiącego nacisk, doskonale dopasowując się do jego krzywizn. Jeśli na materacu śpią dwie osoby, ruch jednego z partnerów nie jest odczuwany tak mocno przez drugą osobę. Wybierając ten rodzaj materaca, warto zwrócić uwagę na ilość sprężyn – im więcej, tym lepiej.

Materac kieszeniowy wypełniony sprężynami typu Multipocket charakteryzuje się zwiększoną liczbą sprężynek na każdym metrze kwadratowym podłoża. Umożliwia to uzyskanie większej liczby niezależnych punktów podparcia, a tym samym przekłada się na znacznie wyższą elastyczność punktową. Materace Multipocket lepiej od zwykłych kieszeniowych dostosowują się do leżących osób. Odciążają mięśnie i układ szkieletowy, pozwalając na głęboki relaks i komfortowy sen.

Materace Pocket Plus to najbardziej zaawansowane z modeli sprężynowych – wyróżniają się aż 15-centymetrowymi sprężynkami, które zapewniają idealną elastyczność podłoża. Te modele polecane są parom o dużej różnicy wagowej oraz osobom aktywnym, poszukującym twardego, ale jednocześnie komfortowego podłoża do snu.

Modele hybrydowe to materace, w których rdzeń stanowi najwyższej klasy sprężyna multipocket, obłożona dodatkowo blatami najbardziej zaawansowanych technologicznie pian wysoko i termoelastycznych, a także lateksowych. To podłoża do spania dające wręcz luksusowy komfort snu, idealne dla najbardziej wymagających.

Kto powinien zainteresować się materacami kieszeniowymi?

Materace kieszeniowe są bardzo uniwersalnymi podłożami do spania, z których będą zadowoleni zarówno nastolatkowie, jak i dorośli oraz seniorzy. Dobrej jakości materace kieszeniowe sprawdzą się w sypialniach par oraz singli. Jedynym ograniczeniem w zastosowaniu tego rodzaju materacy jest pokój dziecięcy – zgodnie z zaleceniami specjalistów, materace sprężynowe (w tym kieszeniowe) nie powinny być używane przez dzieci do okresu młodzieżowego.

Materace kieszeniowe są odpowiednim podłożem do snu dla osób aktywnych oraz tych, które cenią bardziej statyczny sposób spędzania czasu. Wyposażone w dodatkowe rozwiązania, jak blaty pianowe mogą korzystnie wpływać na przyspieszanie procesów fizjoterapeutycznych oraz niwelować bóle napięciowe o podłożu stresowym.

Materac piankowy czy kieszeniowy – który wybrać?

Zastanawiając się, jakie podłoże do spania wybrać: materac piankowy czy kieszeniowy, warto rozważyć kilka kwestii. Po pierwsze, jaki mamy budżet na zakup. Warto wiedzieć, że materace kieszeniowe wysokiej klasy dają komfort podobny do średniej półki materacy pianowych, przy podobnej cenie zakupu. Po drugie, istotne są oczywiście indywidualnie preferencje. Niektóre osoby uwielbiają uczucie, jakie zapewnia materac kieszeniowy bez dodatku blatów pianowych – to charakterystyczne sprężynowanie podłoża nie może być uzyskane w materacach wypełnionych pianą.

Dobrej jakości materac kieszeniowy, jaki będzie zgodny z zaleceniami specjalistów od snu, powinien uwzględniać naszą masę ciała, preferowane pozycje snu oraz fakt, czy śpimy samotnie czy we dwoje. Osoby, które ponad wszystko cenią wysoką elastyczność punktową i poszukują materaca dającego wrażenie niemal „unoszenia” się, powinny zdecydować się na zakup materaca termoelastycznego lub wysokoelastycznego. Z kolei wszyscy ceniący uczucie, w którym materac daje stabilne podłoże o subtelnie odczuwalnym oporze, będą bardziej zadowolone z materaca kieszeniowego.

Ciekawym rozwiązaniem są również wszelkie modele łączące w sobie sprężyny i blaty pianowe – począwszy od niektórych modeli Hilding Multipocket na materacach hybrydowych skończywszy.

Warto wspomnieć, że materac piankowy jest jedynym słusznym wyborem w przypadku niemowląt i małych dzieci – wysokoelastyczne i termoplastyczne piany dają idealne podparcie dla niewielkiego i lekkiego ciała, nie wymuszając na nim przyjmowania konkretnych pozycji. To pozwala młodemu organizmowi się regenerować i dodatkowo rozwijać bez żadnych nacisków. W przypadku materacy kieszeniowych wymagana jest odrobinę większa waga (powyżej 25 kg), aby osiągnąć podobny efekt.

Jakie są zalety i wady materacy kieszeniowych?
Polecane materace kieszeniowe Hilding

Do najczęściej kupowanych materacy kieszeniowych marki Hilding zaliczyć można kilka modeli. Charakteryzuje je unikalna na rynku jakość, długoletnia gwarancja oraz dbałość o szczegóły wykonania. Wszystkie wymienione produkty zostały opracowane wespół ze specjalistami od snu, wśród których znajdują się zarówno ortopedzi jak i fizjoterapeuci. Co wyróżnia poszczególne modele? Zastanawiasz się, jaki materac kieszeniowy Hilding kupić? Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę najpopularniejszych materacy kieszeniowych marki.

Hilding Cha-Cha – materac kieszeniowy doskonale dopasowujący się do naturalnych krzywizn ciała. Wyposażony w dodatkową warstwę pianki Velvet Touch, która zapewnia optymalny komfort w trakcie nocnego wypoczynku, będzie doskonałym wyborem dla osób poszukujących wygodnego i trwałego rozwiązania w stosunkowo niskiej cenie. Średnia twardość materaca jest odpowiednia dla większości osób nie ważących więcej, niż 80 kilogramów. Produkt dostępny jest w kilku rozmiarach, które łatwo dopasować do standardowych łóżek pojedynczych i małżeńskich. Warto również wspomnieć o tym, że Hilding umożliwia wybranie pokrowca spośród trzech dostępnych możliwości. Każda z nich charakteryzuje się odrobinę innymi właściwościami, wszystkie jednak zwiększają poziom higieny snu.

Hilding Fandango jest materacem dającym mocne wsparcie, który przypadnie do gustu wszystkim ceniącym podłoża dające wyraźny opór. Został opracowany z myślą o osobach lubiących twarde podłoża, mających problemy z kręgosłupem i ważących więcej niż 80 kilogramów. Materac dostępny jest w pokrowcu Medic-Cover znacznie wydłużającym żywotność materaca i zapewniającym maksymalne standardy higieniczne. Jest to dobry wybór dla wszystkich poszukujących materaca stosunkowo twardego, ale jednocześnie pozwalającego na optymalny wypoczynek mięśni i układu szkieletowego.

Hilding Pasodoble jest materacem o właściwościach prozdrowotnych, który świetnie sprawdzi się w sypialni osób cierpiących z powodu schorzeń kręgosłupa, seniorów i wszystkich tych, którzy cenią twardsze podłoża. Wykorzystanie dodatkowego wkładu z włókien agawy zapewnia solidne i komfortowe wsparcie, a szereg przebytych testów i badań pozwolił uzyskać status wyrobu medycznego.