Zaznacz stronę

Wszyscy marzymy o wygodnie przespanej nocy, po której budzimy się zregenerowani i wypoczęci. Jeśli zamiast tego codziennie rano cierpimy z powodu sztywności karku czy bólu szyi, warto zainwestować w nową poduszkę. Dobra poduszka do spania pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się tego typu problemów.

Dlaczego warto zainwestować w dobrą poduszkę do spania?

Odpowiednio długi i zdrowy sen to podstawa codziennego prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Każdej doby spędzamy w łóżku wiele godzin, dlatego warto poświęcić czas na stworzenie w sypialni optymalnych warunków do komfortowego snu. O ile staranny wybór materaca jest dla większości osób oczywistością, o tyle przemyślany wybór poduszki już nie zawsze.

To poważny błąd – warto pamiętać, że nawet najwyższej jakości materac nie spełni w 100% swojej roli, jeśli będziemy korzystać z nieodpowiedniej poduszki. Dobra poduszka do spania pozwala w pełni korzystać z walorów materaca, zapewniając właściwe ułożenie głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa. Stabilne podparcie oraz dopasowanie do kształtu ciała czy indywidualnych potrzeb to gwarancja zdrowej pozycji podczas snu, niwelowania napięcia mięśniowego, a także pełnego odprężenia.

Niewłaściwie dobrana poduszka do spania bywa przyczyną wielu problemów zdrowotnych i dużego dyskomfortu. Wpływa przede wszystkim na obciążenie okolic szyi oraz głowy, jednak pośrednio może także powodować niewłaściwe ułożenie całego ciała. Co grozi korzystającym z niej użytkownikom? Z pewnością poranne bóle szyi, napięciowe bóle głowy, sztywność karku, a nawet problemy z zaśnięciem czy bezsenność. Jeżeli więc chcemy budzić się wyspani i pełni energii, poświęćmy nieco czasu na znalezienie najlepszej poduszki do spania.

Poznajmy różne rodzaje poduszek do spania

Na rynku znajdziemy różne rodzaje poduszek do spania. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na zastosowaniu odmiennych typów wypełnienia – do wyboru mamy poduszki z wsadem naturalnym, syntetycznym lub specjalistycznym. Z rodzajem wsadu wiążą się właściwości konkretnych modeli, np. sprężystość, twardość, przewiewność itp.

Poduszki różnią się między sobą także wielkością, wysokością i kształtem. Możemy zdecydować się m.in. na tradycyjne duże poduchy, obejmujące ramiona i sięgające aż do piersiowego odcinka kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, że nie są one zalecane przez ekspertów – znacznie zdrowsze dla kręgosłupa okazują się stosunkowo wąskie modele o prostokątnym kształcie, a zwłaszcza przystosowane do naturalnych krzywizn poduszki profilowane, np. wyróżniająca się ergonomicznym kształtem, wykonana z pianki termoelastycznej Visco Balance marki Hilding. Na uwagę zasługują również poduszki mające status wyrobu medycznego (np. Visco Prime), zalecane osobom borykającym się z problemami ortopedycznymi lub po prostu poszukującym maksymalnego komfortu.

Poduszki z wsadem naturalnym – co warto o nich wiedzieć?

Do tradycyjnych i znanych od lat rozwiązań należy poduszka do spania z wsadem naturalnym. Od wieków korzystamy z poduszek z gęsim lub kaczym puchem i pierzem. Warto podkreślić różnicę między tymi dwoma wypełnieniami – puch to wyjątkowo delikatny materiał pochodzący z poszycia piór dorosłych ptaków, a w przypadku pierza mamy do czynienia z puchem wymieszanym z piórami.

Do najważniejszych zalet poduszek z wsadem naturalnym zaliczyć można wyjątkową lekkość, miękkość i łatwość ich dowolnego układania. Co więcej, puch i pierze zapewniają świetne właściwości termoregulacyjne, doskonale odprowadzają wilgoć oraz sprawdzą się o każdej porze roku. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena, zwłaszcza w porównaniu z poduszkami z wsadem syntetycznym. Niestety wiele osób jest też uczulonych na puch i pierze. Ciekawą alternatywą dla alergików są nowoczesne poduszki do spania z naturalną łuską, np. gryczaną, z orkiszu, płaskurki czy prosa. Takie wypełnienie ma właściwości antyalergiczne, a w wielu przypadkach również prozdrowotne: płaskurka skutecznie rozgrzewa, a orkisz wspiera prawidłowe krążenie.

Poduszki z wsadem syntetycznym – co warto o nich wiedzieć?

Bezpiecznym rozwiązaniem dla alergików są poduszki do spania z wsadem syntetycznym. Z reguły w ich wnętrzu możemy znaleźć wypełnienie poliestrowe, najczęściej włókna lub granulat. Modele wyższej jakości mają włókna poliestrowe pokryte dodatkowo silikonem, dzięki czemu wyróżniają się szczególnie korzystnymi parametrami – nie tracą swoich właściwości przez długi czas i pozostają przyjemnie puszyste.

Poduszki z wsadem syntetycznym to opcja bardzo ekonomiczna – ich ceny są zdecydowanie niższe niż w przypadku poduszek z wsadem naturalnym. Należą też do modeli wyjątkowo ergonomicznych i prostych w pielęgnacji, ponieważ można je bez problemu prać nawet w wysokich temperaturach.

Poduszki z wsadem specjalistycznym – co warto o nich wiedzieć?

Poduszki do spania z wsadem specjalistycznym to najbardziej nowoczesna opcja, w której producenci wykorzystują innowacyjne technologie w celu zapewnienia swoim wyrobom unikalnych właściwości gwarantujących użytkownikom komfortowy i zdrowy sen. Sięgnięcie po takie materiały jak pianka termoelastyczna czy lateks to sposób na stworzenie poduszek dopasowujących się do anatomicznych kształtów i pozycji podczas snu, antyalergicznych, a także dających przyjemny, nieprzerwany, odprężający sen. Stabilne podtrzymanie głowy oraz kręgów szyjnych jest podstawą, jeśli chodzi o zapobieganie porannym bólom szyi, karku i głowy, a także problemom ze snem czy przyjmowaniu niewłaściwej pozycji w łóżku.

To właśnie z reagującej na temperaturę ciała pianki termoelastycznej i antyalergicznego lateksu powstają innowacyjne poduszki do spania profilowane, cechujące się szczególną ergonomią. Połączenie unikalnego kształtu z nowoczesnymi technologiami pozwala stworzyć produkty wyjątkowo cenne z punktu widzenia profilaktyki bólu kręgosłupa czy walki ze stresem. Doskonałym przykładem jest chociażby poduszka Hilding Visco Prime z masującymi wypustkami, Hilding Antistress Carbon z włóknami węglowymi niwelującymi stres i napięcie mięśniowe czy też Hilding Visco Green z naturalnymi ekstraktami roślinnymi sprzyjającymi odprężeniu oraz regeneracji.

Gdzie kupić dobrą poduszkę do spania?

Jeśli marzy nam się najlepsza poduszka do spania, musimy odwiedzić wiele sklepów, porównując między sobą poszczególne modele. Warto poświęcić sporo czasu na znalezienie optymalnego produktu, który zapewni właściwą pozycję podczas snu i pełen komfort. Jeżeli szkoda nam czasu na chodzenie po sklepach, sprawdźmy możliwości związane z zakupami online – wybór poduszki w Internecie to wyjątkowo atrakcyjna alternatywa.

Szukając dobrej poduszki do spania, spędzimy wiele czasu, przemieszczając się między sklepami. Zaglądając do Internetu, wszystkie rodzaje produktów znajdziemy w jednym miejscu, nie ruszając się z domu. Pamiętajmy, by przy zakupach online także porównać dokładnie parametry poszczególnych modeli – mamy więcej czasu na podjęcie decyzji niż w sklepie stacjonarnym. Co więcej, możemy zamówić poduszkę i przyjrzeć się jej w domu, a w razie potrzeby zwrócić towar do sklepu bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

Co jest najważniejsze przy wyborze dobrej poduszki?

Jaka poduszka do spania jest najlepsza? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim musi być starannie dopasowana do naszego stanu zdrowia, przyzwyczajeń i upodobań. Przyglądając się poszczególnym modelom, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii m.in.:

  • twardość poduszki,
  • wysokość, długość i szerokość poduszki,
  • zastosowany pokrowiec.

Zastanawiając się, jaką poduszkę wybrać, odpowiedzmy sobie na pytanie dotyczące preferowanej pozycji podczas snu. Jak najczęściej śpimy: na brzuchu, na boku czy na plecach? Osoby śpiące na brzuchu powinny wybrać płaską i miękką poduszkę. Niska wysokość i niewielka twardość sprawiają, że kręgosłup szyjny nie będzie nadmiernie obciążony. Z kolei osoby śpiące na plecach mogą wybrać model średnio wysoki, mający ok. 8 cm, cechujący się średnią twardością – zależy nam na tym, by głowa i szyja były solidnie podparte, a jednocześnie niezbyt mocno wygięte. Użytkownicy śpiący na boku mogą zdecydować się na poduszkę do spania o dużej wysokości (nawet powyżej 10 cm). Musi być ona dość twarda, by dobrze wypełnić przestrzeń pod ciałem i zapewnić stabilne podparcie. Warto dodać, że wśród nowoczesnych poduszek profilowanych znajdziemy modele przeznaczone specjalnie do spania w konkretnych pozycjach.

Wybierając pokrowiec do poduszki, dobrze jest zwrócić uwagę na względy praktyczne i higieniczne. Polecane są pokrowce wykonane z materiałów zapewniających dobrą cyrkulację oraz świetnie odprowadzających wilgoć. Ważne jest też wygodne zdejmowanie pokrowca czy możliwość uprania go w wysokiej temperaturze. Alergicy powinni zdecydować się na modele wykonane z surowców antyalergicznych, antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych.

Gdy szukamy dobrej poduszki do spania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak rodzaj wypełnienia, wielkość i wysokość czy też dodatkowe właściwości prozdrowotne. Dzięki odpowiednio dopasowanej do potrzeb poduszce w nocy będziemy się cieszyć nieprzerwanym snem, a o poranku unikniemy bólu karku czy szyi. Korzystając ze sklepów internetowych, możemy dokonać zakupu, nie wychodząc z domu, na spokojnie przeglądając poszczególne produkty i porównując ich parametry.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.