Zaznacz stronę

Podczas urządzania sypialni z reguły bardzo dużą wagę przywiązujemy do doboru materaca. Słusznie – od jego właściwego dopasowania zależy bowiem komfort naszego snu, choć nie mniejszy wpływ na jego jakość ma też poduszka. Jakie wyróżniamy rodzaje poduszek i na którą najlepiej się zdecydować?

Dobra poduszka do spania – dlaczego jest taka ważna?

Sen to klucz do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. By zapewnić sobie efektywną nocną regenerację, powinniśmy zadbać o miejsce, w którym śpimy. Okazuje się jednak, że istotny jest nie tylko wybór odpowiedniego materaca, ale i poduszki. Dlaczego? Źle dobrana może powodować bóle karku, pleców czy głowy. To z kolei pogarsza nasz nastrój i znacząco obniża naszą produktywność w ciągu dnia, a w dłuższej perspektywie może nawet przyczyniać się do powstania problemów zdrowotnych.

Jaka zatem powinna być najlepsza poduszka do spania, dzięki której będziemy się wysypiać i unikniemy przykrych dolegliwości? Taka, która spełnia nasze indywidualne potrzeby. By znaleźć idealny model, musimy więc najpierw zadać sobie na kilka ważnych pytań:

  • Czy mamy na coś alergię?
  • Czy borykamy się z problemami z kręgosłupem lub mamy wady postawy?
  • Czy każdego ranka budzimy się z bólem pleców?
  • Wolimy poduszki mniejsze czy większe?
  • W jakiej pozycji najczęściej śpimy?

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam przede wszystkim określić nasze preferencje, zidentyfikować ewentualne problemy, a w końcu doprecyzować, jakiej poduszki szukamy.

Jaka poduszka do spania? Popularne rodzaje poduszek

Wszystkie poduszki wydają nam się do siebie podobne? Nic bardziej mylnego. Oprócz tak oczywistych kwestii, jak rozmiar, wysokość czy pokrowiec, odróżnia je jeszcze jedno – wypełnienie. To właśnie od niego w głównej mierze zależą właściwości konkretnych produktów, co bezpośrednio przekłada się na ich jakość. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje poduszek:

  • z wsadem naturalnym,
  • z wsadem syntetycznym,
  • z wsadem specjalistycznym.

Czym cechuje się każdy z nich i w jakim przypadku się sprawdzi?

Poduszki z wsadem naturalnym – charakterystyka

Poduszki z wsadem naturalnym najczęściej wypełnione są puchem lub pierzem. Poduszki puchowe wykonuje się z najdelikatniejszej części piór, zwykle pozyskanych z kaczek lub gęsi, co sprawia, że są one bardzo miękkie i sprężyste. Do produkcji poduszek z pierzem także wykorzystuje się naturalne materiały, lecz ze względu na obecność stosiny pióra mogą być one nieco twardsze niż modele z puchu.

Poduszki do spania z wsadem naturalnym mają szereg zalet. Są bardzo wytrzymałe, a zarazem miękkie i sprężyste – możemy je niemal dowolnie układać i cieszyć się wygodą niezależnie od pozycji snu. Ponadto poduszki naturalne doskonale odprowadzają wilgoć i mają zdolność termoregulacji, więc z powodzeniem można ich używać zarówno latem, jak i zimą. Poduszki z puchu i pierza nie nadają się jednak dla każdego – naturalne wkłady silnie uczulają, dlatego muszą z nich zrezygnować przede wszystkim alergicy. Ich wadą jest również fakt, że są dość wymagające w utrzymaniu w czystości, a przy tym nie należą do najtańszych.

Poduszki z wsadem syntetycznym – charakterystyka

Kolejny rodzaj to poduszki z wsadem syntetycznym. Ich istotną zaletą jest to, że nie uczulają, dlatego mogą po nie sięgać nawet alergicy. W odróżnieniu od ich naturalnych odpowiedników zazwyczaj można je też prać w pralce, co pozwala ograniczyć ilość kurzu, bakterii czy roztoczy, a dzięki temu poprawić komfort snu osób cierpiących na problemy z oddychaniem. Wcześniej jednak warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi konserwacji zamieszczonymi na metce, by uniknąć zniszczenia produktu. Poduszki z wkładem z materiałów sztucznych są także ergonomiczne i elastyczne, a z reguły również tańsze niż modele z puchu czy pierza.

Syntetyczne poduszki do spania najczęściej wykonuje się z włókien poliestrowych, lateksu lub pianek – od rodzaju zastosowanego materiału zależą ich właściwości oraz jakość. Modele poliestrowe występują w różnych – zarówno tańszych, jak i droższych – wariantach. W przypadku tych pierwszych, za niską ceną często idzie niższa jakość. To sprawia, że poduszka krócej nadaje się do eksploatacji – może bowiem szybciej tracić sprężystość i puszystość. Istnieje jednak inna możliwość – poduszki wypełnione włóknami poliestrowymi pokrytymi silikonem. Są one droższe, ale ich jakość jest porównywalna do tych z wsadem naturalnym.

Poduszki lateksowe to świetna propozycja dla alergików. Pianka lateksowa nie wchłania kurzu i nie dopuszcza do osadzania się mikroorganizmów na jej powierzchni. Ponadto poduszki z wkładem lateksowym zapewniają optymalne podparcie dla głowy, szyi oraz ramion, umożliwiając zdrowy, nieprzerwany sen. Dobrym rozwiązaniem są też modele z lateksowymi wypustkami masującymi kręgi szyjne podczas snu.

Natomiast poduszki z pianki termoelastycznej to opcja dla najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki zdolności reagowania na temperaturę idealnie dostosowują się do pozycji, jakie przyjmujemy w trakcie snu. Termoelastyczną piankę zastosowano między innymi w poduszce Hilding Visco Balance, która gwarantuje odpowiednie podparcie głowy i karku oraz pomaga zapobiegać bólom szyi czy kręgosłupa. Jeśli oprócz dolegliwości ze strony układu kostno-szkieletowego zmagamy się także z silnym stresem, powinna zainteresować nas poduszka Hilding Antistress Carbon z pianki elastycznej z dodatkiem carbonu. Włókna węglowe znajdujące się w wypełnieniu produktu eliminują ładunki elektryczne skumulowane na powierzchni ciała, łagodząc w ten sposób napięcie mięśniowe.

Poduszki z wsadem specjalistycznym – charakterystyka

Ostatni typ to poduszki z wsadem specjalistycznym. Choć najczęściej wykonuje się je z lateksu lub pianki termoelastycznej, czyli tak jak modele syntetyczne, mają one inną formę – są bardziej zbite i specjalnie profilowane. Poduszki z wkładem specjalistycznym zapewniają znakomite podparcie, nie odkształcają się, doskonale dopasowują się do głowy i pozycji snu oraz odciążają odcinek szyjny. Tego rodzaju poduszki do spania są więc szczególnie polecane osobom, które borykają się z bólami pleców, ramion i kręgosłupa, uczuciem spięcia mięśni czy niewyspaniem. Co więcej, wykorzystywane w procesie produkcji materiały sprawiają, że modele te są antyalergiczne.

Wsady specjalistyczne stosuje się często także w poduszkach medycznych, w tym ortopedycznych i rehabilitacyjnych, które wykazują właściwości prozdrowotne. Wspierają one regenerację układu kostno-szkieletowego, a zwłaszcza odcinka szyjnego kręgosłupa, który przy siedzącym trybie życia jest wyjątkowo podatny na obciążenia. Poduszki medyczne umożliwiają również rozluźnienie mięśni w okolicy karku oraz szyi. W efekcie pozwalają zniwelować uczucie drętwienia i mrowienia, przynoszą ulgę w dyskopatii oraz redukują nasilenie migrenowych i napięciowych bólów głowy. Niektóre modele, jak poduszka Hilding Visco Prime, są dodatkowo wyposażone w delikatne, masujące wypustki, przynoszące ulgę, zapewniające wysoki komfort snu oraz właściwą pozycję kręgów szyjnych.

Jaką poduszkę wybrać? Przydatne wskazówki

Dobra poduszka do spania ma nie tylko odpowiednie wypełnienie. Ważne aspekty, jakich nie możemy pominąć podczas zakupów, to też rozmiar i wysokość poduszki. Najpierw przyjrzyjmy się pierwszemu parametrowi, czyli rozmiarowi – okazuje się bowiem, że tak lubiane przez polskich konsumentów poduszki 70 x 80 cm czy 70 x 70 cm nie służą naszym kręgosłupom. Zdaniem specjalistów lepiej wybrać mniejszą, prostokątną poduszkę o wymiarach zbliżonych do 40 x 70 cm, która zapewni prawidłowe podparcie dla głowy, szyi i ramion.

Następna kwestia to wysokość poduszki. By dobrać tę optymalną, powinniśmy wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej najczęściej śpimy. Jeśli najchętniej leżymy na brzuchu, nasza poduszka powinna mieć nie więcej niż 5 cm wysokości. Osoby śpiące na plecach mogą wybierać spośród nieco wyższych modeli, osiągających około 8 cm, z kolei tym, którzy zwykle leżą na boku, pożądany komfort zagwarantują poduszki o wysokości 10 cm lub większej.

Na wysokość poduszki wpływ powinna mieć także twardość materaca. Zgodnie z ogólną zasadą przy twardszych materacach lepiej sprawdzają się wyższe poduszki, które umożliwiają utrzymanie prostego kręgosłupa. Natomiast do miękkiego materaca odpowiednia będzie niższa poduszka – nie będzie ona powiększać odległości pleców od głowy, co mogłoby powodować wykrzywienia kręgosłupa.

Przy zakupie poduszki niezwykle istotny jest również jej pokrowiec, od którego zależą trwałość produktu i higiena snu. Zawsze dobrym rozwiązaniem są poszycia poliestrowe cechujące się łatwością w utrzymaniu w czystości, a także bawełniane, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. Wybór mamy jednak większy – świetnym przykładem jest tu poduszka Hilding Visco Green z pokrowcem zawierającym domieszkę naturalnego włókna bambusowego, który izoluje roztocza i inne mikroorganizmy oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Najlepsze poduszki w Bydgoszczy – gdzie kupić?

Wiemy już, na co zwracać uwagę podczas zakupu poduszki, dlatego najwyższy czas poszukać tej idealnej. Tylko gdzie znajdziemy najlepsze poduszki w Bydgoszczy? Teoretycznie możemy wybrać się do kilku sklepów stacjonarnych, ale musimy mieć świadomość, że zajmie nam to zarówno sporo czasu, jak i energii. O wiele przyjemniejszym sposobem jest zakup poduszki online, w sklepie internetowym, gdzie wszystkie modele są dostępne w jednym miejscu. Dzięki temu znacznie wygodniej i sprawniej dopasujemy poduszkę do naszych potrzeb.

Bez zbędnego pośpiechu sprawdzimy kluczowe aspekty, porównamy interesujące nas warianty i dobierzemy ten, który najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. A w razie potrzeby z pomocą pospieszą nam konsultanci, z którymi możemy skontaktować się telefonicznie lub za pośrednictwem czatu. Co ważne, nie musimy obawiać się, że podejmiemy złą decyzję – coraz więcej firm umożliwia swoim klientom zwrot lub wymianę poduszki, gdy ta okaże się za miękka, zbyt twarda lub z innych względów nie będzie właściwie pełnić swojej funkcji.

Aranżacja sypialni to nie tylko starannie dobrane meble, kolory czy wzory. To też dostosowane do naszych potrzeb i preferencji poduszki, o optymalnym rozmiarze, wysokości oraz wysokiej jakości wypełnieniu, od których zależy nasz komfort snu oraz dobre samopoczucie przez cały dzień.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.