Zaznacz stronę

Kiedy warto w niego zainwestować i który model będzie najlepszy? Dowiedz się z naszego przewodnika.

Czym jest materac nawierzchniowy?

To materac, który możesz nałożyć na kanapę czy łóżko, aby zapewnić sobie bardziej komfortowy sen. Materac nawierzchniowy kładziesz na nich wieczorem i łatwo zdejmujesz go rano. Dobrej jakości materac nawierzchniowy może posłużyć Ci nawet przez kilkanaście lat. Musisz tylko odpowiednio dopasować go do swoich potrzeb i do swojej kanapy lub łóżka. Dowiedz się, jaki materac nawierzchniowy będzie dla Ciebie najlepszy.

Charakterystyka materacy nawierzchniowych

Ten typ materaca przeważnie jest wykonany z pianki poliuretanowej lub wysokoelastycznej czy termoelastycznej, które bardzo łatwo dopasują się do łóżka czy kanapy. Pianki wysokoelastyczna i termoelastyczna są trochę droższe, bo zapewniają bardziej komfortowy sen. Pod naciskiem ciała oraz pod wpływem jego temperatury naturalnie dopasowują się do jego kształtów i dobrze podpierają cały kręgosłup.

Co jeszcze odróżnia materaca nakładkowe od klasycznych? Materace nawierzchniowe są dużo cieńsze od zwykłych materacy i dlatego też lżejsze. Zazwyczaj mają około sześciu centymetrów grubości, podczas gdy klasyczne dwadzieścia centymetrów. Bez problemu możesz więc je rozkładać wieczorem i składać rano.

Podobnie jak tradycyjne materace, materace nakładkowe są często dwustronne, mają zdejmowane pokrowce, które gwarantują perfekcyjną higienę oraz specjalne otwory wentylacyjne, zapobiegające rozwojowi wilgoci i bakterii w środku materaca. Dlatego jeśli cierpisz na alergię i zastanawiasz się, jaki materac nawierzchniowy wybrać, to koniecznie zdecyduj się na taki, który ma wszystkie te cechy. Taki, jak na przykład materac Hilding Blues, który jest niezwykle elastyczny i zawiera też piankę lateksową, która pozwala ciału idealnie wpasować się w materac. Do tego ma aż piętnaście lat gwarancji.

Materace nakładkowe – zalety i wady

Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym typie materaca, zanim zdecydujesz się na jego zakup.

Zalety:

  • Dobra cena – taki typ materaca jest zazwyczaj znacznie tańszy od klasycznego o takich samych parametrach. Materac nawierzchniowy pozwala Ci diametralnie polepszyć jakość snu, jeśli masz niewygodne łóżko lub kanapę, bez konieczności wydania na to fortuny.
  • Trwałość – materace nawierzchniowe dobrej jakości są naprawdę trwałe i nie tracą swoich właściwości nawet do piętnastu lat.
  • Łatwość użycia – materace nakładkowe są lekkie i bardzo proste w stosowaniu, dlatego nie musisz martwić się o to, że ich nakładanie każdej nocy będzie drogą przez mękę. Wręcz przeciwnie!
  • Najwyższej jakości materiały – jak wspominaliśmy wcześniej, materace nawierzchniowe najczęściej są wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, która naturalnie dopasowują się do ciała i gwarantują najwyższej jakości podparcie dla kręgosłupa.
  • Lepszy komfort snu – który możesz poprawić szybko i tanio, bez konieczności inwestowania w całkowicie nowe meble. Nie musisz wymieniać kanapy czy materaca łóżkowego, wystarczy Ci nakładka na materac.

Wady:

  • Mniejsza różnorodność – nakładka na materac jest mniej popularna od klasycznego materaca, dlatego występuje często w mniejszej liczbie wariantów. Może więc się okazać, że wybrany przez Ciebie model nie będzie dostępny w takim stopniu twardości czy z takimi parametrami, jak sobie wymarzysz.
  • To tylko nakładka na materac – co oznacza, że nie możesz stosować jej zamiast klasycznego materaca w łóżku (choć niska cena może kusić) czy jako materaca do spania na podłodze. Głównie przez to, że jest zbyt cienka, a więc położona „solo” nie zapewni kręgosłupowi i mięśniom odpowiedniej amortyzacji w trakcie snu.
  • Konieczność idealnego dopasowania – żeby materace nawierzchniowe faktycznie poprawiły jakość Twojego snu, muszą być idealnie dopasowane wymiarem do materaca, który znajduje się już w łóżku czy sofie oraz do samego łóżka.

Kto powinien wybrać materace nawierzchniowe?

Przede wszystkim każda osoba, która śpi na co dzień na niewygodnej kanapie. Materac nawierzchniowy jest też dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli klasyczny materac jest na przykład zbyt twardy lub zbyt miękki. Wtedy nakładka na materac znacznie poprawi jakość Twojego snu.

Taki typ materaca jest też idealny dla alergików. Nawet częste pranie klasycznego pokrowca czy przekładanie materaca na drugą stroną co jakiś czas, nie jest stuprocentową profilaktyką przed rozwojem grzybów i bakterii. Materac nakładkowy jest cieńszy, a więc dużo łatwiejszy w higienie. Do tego wiele modeli ma specjalne powłoki antybakteryjne, które dodatkowo zapobiegają rozwojowi bakterii.

Materace nakładkowe można też zawsze mieć w pogotowiu w pokoju dla gości. Jeśli klasyczny materac w łóżku w pokoju gościnnym jest np. twardy, w szafie warto trzymać materac nawierzchniowy miękki. Taki jak model Hilding Alt. Miękki, jest zbudowany z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej, które gwarantują komfortowy wypoczynek i naturalnie dopasowują się do kształtu ciała. Możesz kupić go też w dwóch wariantach: z antyalergicznym pokrowcem albo idealnie pochłaniającym wilgoć. Wtedy, gdy goście przyjadą do Ciebie na dłużej i oryginalny materac w łóżku nie wpasuje się w ich upodobania, masz prosty sposób na szybkie rozwiązanie tego problemu!