Zaznacz stronę

Kawa – jedni ją kochają, inni nienawidzą. Jest to napój przyrządzany z ziaren kawowca. Powstawania najczęściej poprzez palenie ziaren, a następnie ich mielenie lub instantyzację. Zazwyczaj podaje się ją na ciepło, jednak latem króluje kawa mrożona, czyli przyrządzana na zimno. Stanowi główne źródło kofeiny, która ma ogromny wpływ na organizm.

Jak kofeina wpływa na nasz organizm?

Dla wielu z nas filiżanka kawy stanowi synonim dobrego dnia. Samo jej picie prowadzi do poprawy naszego samopoczucia, gdyż pobudza produkcję serotoniny, która poprawia nasz nastrój. Oprócz tego zawiera kwasy organiczne, magnez, wapń oraz niewielkie ilości witamin z grupy B. Jej regularne spożywanie mocno oddziałuje na organizm, gdyż:

  • pobudza nasz organizm do działania pod kątem fizycznym i psychicznym,
  • poprawia procesy myślowe, koncentrację i pamięć,
  • usprawnia działanie układu trawiennego,
  • przyspiesza metabolizm,
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II.

Czy picie kawy wieczorem wpływa na sen? 

Każdy z nas ma inne pasje, zainteresowania i hobby. To właśnie one kształtują charakter i bezpośrednio wpływają na styl życia. Jednak wiele czynności nie jesteśmy w stanie wykonać bez zdrowego i spokojnego wypoczynku – w końcu to właśnie on pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie. Filiżanka kawy jest w stanie postawić nas na nogi, jednak czy efekt ten jest zawsze mile widziany? Jak się okazuje, pobudzające działanie kofeiny możemy zauważyć w ciągu pierwszych 45 min i może ono trwać 3-5 godzin. Całkowite oczyszczenie organizmu z tej substancji zajmuje nawet do 10 godzin. Oznacza to, że ostatnią filiżankę kawy należy spożyć minimum na 6 godzin przed położeniem się do łóżka. W przeciwnym wypadku możemy zmagać się z bezsennością, ciągłym budzeniem się w nocy czy problemem z zaśnięciem. Przez to znacząco obniża się jakość i długość snu.

Dlaczego warto dbać o zdrowy sen?

Zdrowy sen można rozpoznać po tym, że budzimy się rano wypoczęci i pełni energii. W dużej mierze odpowiada za to dopasowany do potrzeb użytkownika materac do spania. To właśnie on pozwala na prawidłową regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym. Z uwagi na to, stanowi obowiązkowy element wyposażenia każdej sypiali. Uwzględniając komfortowe warunki do wypoczywania oraz ostateczną godzinę spożywania kofeiny, możemy zadbać o zdrowy sen. Dzięki niemu:

  • nasze mięśnie będą zregenerowane we właściwy sposób,
  • poprawią się nasze zdolności poznawcze,
  • możemy cieszyć się szybszym metabolizmem i lepszą odpornością.

Na sen poświęcamy aż ⅓ swojego życia. Oznacza to, że średnio przesypiamy 8 godzin na dobę, przez co nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Z uwagi na to, zadbajmy o jakość swojego wypoczynku, wyposażając swoją sypialnię w dobry materac do spania i ograniczając kawę w godzinach wieczornych.